7/24 İletişim +90 532 400 29 75

Sosyal Medyada Biz}

Kapadokya Balon Turu
Gökyüzünde Kapadokyayı seyretmeye ne dersiniz... İndirimli balon turlarımız hakkında bilgi için lütfen iletişime geçiniz....
Tamamını gör...

Selime Manastırı/Katedrali -Yeşil Tur Kapadokya

Kapadokya’da bulunduğunuz süre içerisinde katılabileceğiniz bir diğer etkinlik olan Yeşil Tur’da gezip görebileceğiniz, bununla kalmayıp tur süresince bulunduğunuz her yer hakkında profesyonel rehberimizden bilgiler alabileceğiniz yerler;

-Göreme Panaroma
-Derinkuyu Yeraltı Şehri
-Ihlara Vadisi
-Belisırma Kasabası (Öğle yemeği )
-Yaprakhisar Panorama
Selime Manastırı
-Güvercinlik Vadisi

Yeşil tura katılan misafirlerimize otellerinden alındıkları andan tur bitişinde otellerine bırakılışlarına kadar Profesyonel TURİSTberlerimiz eşlik eder.Tur ücretlerine,öğle yemekleri,müze girişleri ve otellerinden alınıp tekrar bırakılmaları DAHİLDİR.

SELİME MANASTIRI/KATEDRALİ

Kapadokya Bölgesinde tercih edilen etkinliklerden bir diğeri olan Yeşil Tur’da gezilen yerler içerisinde bulunan
Selime Kasabası sınırları içerisinde yer alan ,Selime Manastırı/Katedrali,  Ihlara Vadisi’nin bitiş noktasıdır.
Vadiden çıktığınızda peri bacaları ve katedral sizi karşılar. Katedral yapısı, kervan yolu, kiliseleri, peri bacaları ve manzarasıyla Kapadokya’ya gelen misafirlerimizin gözdesi durumundadır.
Hitit, Asur, Pers, Roma, Bizans, Danişment, Selçuklu, Karaman ve Osmanlı Devleti dönemlerine şahitlik etmiştir. Bölgede yaşayan Ortodoks inancına sahip insanların, Selime katedralinden ve manastırından çıkacak kararlara kayıtsız şartsız uyması, kilise içerisinde yapmış oldukları haç işaretli anahtar, buranın geçmişteki önemini de ortaya koymaktadır.
Selime katedrali ve manastırına çıkışta yüksek bir koridor karşımıza çıkar, ki bu, develerin çıkarıldığı kervan yolunun bir kısmıdır. Selime’de kurulan pazar nedeniyle, kervanlar Selime’ye gelmekte ve kervanların güvenliği için develer katedralin orta kesimine kadar çıkartılmaktaydı.
Bu kısmın üstüne de dinlenmek ve ibadet etmek isteyenler için Selime Katedrali ve Manastırı inşa edilmiştir. Kayaların oyulmasıyla yapılan ve çoğu kilise olarak inşa edilmiş yapılar Bizans sanatının izlerini taşır. Ayrıca katedralin üst kısmının kale olarak inşa edilmesi dikkat çekmektedir. Sur ve mevziler günümüzde de mevcuttur.
Selime Kale Manastırının en önemli özelliklerinden biri de bölgedeki din adamlarının yetiştirildiği mekan olmasıdır. Bölgeyle ilgili toplantılar burada yapılmakta ve askeri üst burada kurulmaktaydı. Yine ilk yüksek sesli ayinde, bundan yaklaşık 1700 yıl önce Selime Katedralinde yapılmıştır. Selime, Kapadokya’nın en büyük manastırıdır. Kale Manastırı Kilisesi, Kapadokya’daki dini kuruluşların en büyüklerindendir. Manastır VIII.yy. ile XI. yy, kilisedeki figürlü freskolar ise X. yy. sonu ile XI. yy. başları arasına tarihlendirilmektedir. İsa’nın göğe çıkışı, Müjde, Meryem gibi tasvirler vardır.
Katedral içinde mutfak dikkat çekmektedir. Piramit şeklinde yapılan mutfakta etrafı aydınlatmak için kandil yerleri yapılmıştır ve yanında bağlantılı diğer odaları bulunmaktadır.
Selime Manastırı ise iki katlı inşa edilmiştir. Avlulu bir şekilde yapılmıştır. Burası yüksek sesli ayin, askeri ve bölge toplantılarının yapıldığı yerdir.

selime 2

Detaylı bilgi ve rezervasyon için
Tel : 0532 400 2975
Mail : info@kapadokyarental.com

  1. Gerekli Alan...
  2. E-Posta Gerekli...
  3. Gerekli Alan...
  4. Gerekli Alan...
 

Lutfen tum bilgilerinizi eksiksiz doldurunuz....